יום רביעי, 14 ביוני 2017

העיניים שלנו VS מסך המחשבכמה שעות ביום ,לדעתכם, אתם יושבים מול מסך המחשב שלכם? 6 שעות? 8 שעות? 
הייתי אומר שאתם פחות או יותר צודקים..  זה בערך מספר השעות שאני לפחות יושב מול מסך.
בין אתם עובדים באזור העבודה הביתי או באזור העבודה המשרדי \ מסחרי - רוב מרכז הפעולה שלנו הוא בתנוחה יושבנית מול מסך המחשב- לא משנה אם אתם עובדים בחברת הייטק או בדרך לעצב את הדבר הבא שלכם;
בשל העובדה הזאת, עשויות להיווצר בעיות פיזיולוגיות ,כמו שדיברנו עליהם בעבר, בפרק הזה נלחיץ אתכם בבעיות שקשורות לעיניים שלכם:


לראות את התמונה הכוללת

אנשים אשר עובדים שעות רבות מול מסך המחשב חשופים לתופעה אשר נקראת (CVS (Computer Vision Syndrome או בעברית "תסמונת ראיית מחשב" אשר נובעת מעבודה אינטנסיבית מול מסך המחשב.
התסמינים אשר מופיעים בזמן העבודה הם: א. יובש בעיניים. ב. התעייפות העפעפיים. ג. ראייה מטושטשת או כפולה. ד.רגישות לאור. ה. הרגשת צריבה בעיניים. 


יש לציין כי התסמינים האלו עשויים להופיע גם אם ראייתכם מושלמת ואתם סופר מתגאים בראייה שלכם. זה לא בהכרח אומר שזה לא ניתן לטיפול או שהעיניים שלכם יהיו במגמה של ירידה בתפקוד - בטיפול מונע כמובן; אבל בהכרח זה מצב שצריך להתייחס אליו בזמן העבודה מול מסך המחשב על מנת למנוע בעיות עתידיות.

מדוע העין שלנו רגישה לכתב הדיגיטלי?

העין שלנו מורגלת לקרוא את המילה הכתובה - שחור על גבי לבן - זה בעצם המצב הכי טבעי לעין שלנו לקרוא משום שהאות המודפסת מורכבת מקווים מוגדרים; להבדיל מהאות הדיגיטלית אשר מורכבת מפיקסלים אשר יוצרים מעין Gradient של צבע האות - מצב שבו העין שלנו מאבדת מהפיקוס שלה בעת הקריאה, דבר המאלץ את העין שלנו להתאמץ יותר בעת הקריאה.


הגדלה של האות המודפסת


הגדלה של האות הדיגיטלית 
סיבה נוספת שהעין שלנו מתאמצת יותר בעת עבודה על צג המחשב היא משום שזווית הראייה של מסך המחשב היא כמובן רחבה יותר מאשר זווית הקריאה מדף כתוב, קריא העין שלנו יש לה יותר שטח עבודה בזמן הקריאה ולכן היא מתעייפת יותר. 

אז בתכ'לס מה צריך לעשות כדי להבטיח תפקוד נכון של העיניים שלנו לאורך הזמן?

בעיקרון צריך להתחיל בדברים הבסיסיים בטרם ניגשים להקלדה היסטרית וקריאת נתונים אינטנסיבית מול מסך המחשב; הדברים הבסיסיים האלו הם בעצם תכנון עמדת העבודה שלכם:

" שורפות לי העיניים! "
"אני רואה מטושטש ! " 

" העיניים שלי יבשות לגמרי! " 

" האור הזה על החיים שלי, אפשר לכוון אותו?!"

נשמע לכם מוכר, אני מניח?

> הדבר הראשון שצריך לגשת אליו ב- תכנון עמדת העבודה שלכם הוא התאורה:
* יש לשים 💓 שעמדת העבודה שלנו לא ניצבת מול חלון, משום שזה יכול לסנוור אותנו בזמן העבודה - מצב שהוא לא בריא לעין שלנו להיות בו. ואם אין אפשרות אחרת אז לשים וילון או כיסוי אחר.

* יש להחליף את הנורות עצמם בחדר כדי שיתנו לנו הרגשה של אור טיבעי - אורות "לבנים" בסגנון של פלורסנט הם לא מצב טבעי שהעין שלנו מכירה. העין שלנו מסתדרת הכי טוב עם אור חם וצהבהב אשר מתחקה אחר אורה של השמש.
אם קיים בחלל אור שמופנה אליכם ישירות אז יש לדאוג שזה יופנה למקום אחר.

* מנורת קריאה מעל המקלדת יכולה להוריד הרבה מהעומס על העיניים ובעצם לספק את התאורה הנכונה למען עבודה יעילה יותר עבור העיניים שלנו.

* תאורת המסך היא לרוב תאורה מספקת עבור העבודה השוטפת שלכם, לכן אין צורך להגזים עם יותר מידי תאורה בחלל.

> אחרי שטיפלנו בתאורה, נעבור לעניין של כוונון המסך שיותאם למיקום, לסוג העבודה ולמידות שלכם:* כוונו את המסך ככה שתיווצר זווית של 15 מעלות בין העיניים שלכם לחלק העליון של המסך וזווית של 30 מעלות לערך ממרכז המסך לעיניים.

* רצוי להתקין זרוע מסך על מנת לאפשר תנועה קלה יותר של המסך למען התאמה טובה יותר למשתמש.

* מרחק הצפייה מהמסך ניתן לקבוע בקלות - שלחו יד קדימה וגעו בחלק העליון של המסך; היד שלכם צריכה להיות מתוחה לחלוטין; המרחק הזה שנשמר מכם אל המסך זה המרחק היעיל ביותר לעבודה מול מסך המחשב.


אילו תרגילים אני אוכל לעשות עבור העיניים שלי בזמן הישיבה מול המסך?

שאלה מעולה! אם כן, תרגילים עבור העיניים לאחר עבודה ממושכת מול המחשב יכולים להקל משמעותית על העיניים שלנו ולהציע טיפול מונע עבור בעיות שעשויות להתפתח בעתיד בשל ישיבה ממושכת מול מסך המחשב.

* כל 20 דק' הרימו את המסך מהמחשב ומקדו את המבט שלכם באובייקט שנמצא במרחק ( לפחות 6 מ') - עשו זאת למשך 20-30 שניות.

* מצמצו את עיניכם בחוזקה למשך 2-3 שניות ואז תרפו - חזרו על התרגיל 3 פעמים

* צרו מעגל עם העיניים שלכם , לאחר 10 חזרות כאלה, תרפו את העיניים שלכם ועל אותו משקל צרו ריבוע עם העיניים שלכם.

* דאגו למצמץ כל 3-4 שניות ולפהק באופן ייזום. לאחר שתרגילו את עצמכם למצמץ באותה תכיפות אז המוח שלכם יאמץ את הפעולה הזאת באופן אוטומטי.

* הזיזו ומתחו את הצוואר שלכם על מנת לשמור על חוזק הצוואר ועל תפקוד העיניים בהתאמה.


וזהו... אני מקווה מאוד שתממשו את הדברים שכתבתי כאן.

מאוד מומלץ להוריד את האפליקציה לדפדפן של Google Chrome שנקרא MicroBreaks אשר נותן לכם תזכורות על גבי הדפדפן בנוגע להפסקות שאתם צריכים לעשות באופן יזום, עבור גופכם ועבור העיניים שלכם:

https://chrome.google.com/webstore/detail/micro-breaks/fofomifmemjbnomlpjdnengjfddljcbe

שתהיה לכם המשך עבודה נעימה 😋

עדי גוטליב | מעצב תעשייתי

     Sales@simon.org,il

simon_s_logo_slogenRGB-01.jpg
שתולים 70, תל אביב, 6762572.

טל' 03-5370150 | פקס: 03-5370151

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה