יום ראשון, 26 בפברואר 2017

אנתרופומטריה - מידות לחיים טובים יותר

בפרק זה נדון בעצם החשיבות של המידות הפיזיולוגיות של האדם וממש ניכנס לקרביים של הסוגיה הזאת
או לפחות ננסה :)
בסופו של העניין נבין את החשיבות של תהליך לקיחת מידות של גוף האדם והשיקולים שכרוכים בתכנון עמדת עבודה ארגונומית.


אוקיי  - אז מה זה אנתרופומטריה, לעזאזל?! שאלה מצוינת!
אנתרופומטריה מתחשבת ביחסי המידות של גוף האדם ובאמידתן, על מנת שנדע לעצב על פיהם את מרחב העבודה שלנו.
אנתרופומטריה היא נגזרת מתחום האנטומיה.
בעצם, אנתרופומטריה מנצלת את המידות הפיזיות של גוף האדם בכדי להתאם זאת לקביעת סטנדרטים של עמדת / תחנת עבודה שיבואו בהתאמה לסוג העבודה עצמה. המטרה של אנתרופומטריה היא לקבוע תקנים לסביבה המכנית.

יש להבין שתהליך מדידת גוף האדם מותנה בהרבה משתנים שעשויים להשפיע על המדידה עצמה, לצורך העניין : גובה האדם משתנה כאשר הוא עובר למצב שכיבה ממצב של עמידה ותוצאות המדידה יהיו שונות בשל תופעת דחיסת הדיסקים בחוליות עמוד השדרה בזמן העמידה ומשינויים במתח השרירים.
מלבד זה, האוכלוסייה שלנו נורא מגוונת וקיימים פערים במידות בין מינים שונים, מוצאים וגילאים שונים, דברים המשפיעים משמעותית על תהליך המדידה.

סכמה של לקיחת מידות בטבלה מפורטת לפי סטנדרטים של האנתרופומטריה

אז מה צריך להתייחס אליו כאשר ניגשים לתהליך המדידה באוכלוסייה מגוונת?

א. התפלגות מידות באוכלוסייה: האנשים שחיים בחברה שלנו , מגוונים וצבעוניים ככל שיהיו, לא נוצרו בפס ייצור אחיד והמוני אלא מובדלים במידות שלהם בהתחשב במין , מוצא והפעילויות שמגדירות אותם בחיי היומיום שלהם; עניין זה משפיע משמעותית על תהליך המדידה האנתרופומטרית.

ב. ממוצע : אומדן סטטיסטי למרכז הכובד של האוכלוסייה- אם הגובה הממוצע הוא 180Cm והתפלגות הגובה היא בדר"כ נורמלית , הרי ש- 50% מהאוכלוסייה יהיו גבוהים מ- 180Cm וה- 50% הנותרים יהיו נמוכים מכך.

ג. שונות וסטיית תקן: קיימים מספר של אומדנים שמתבססים עליהם בזמן תהליך המדידה; לצורך העניין - גובה, רוחב כתפיים אורך משט היד וכדו'. נוצר מצב שבו יש פער משמעותי בין המידות השונות של האוכלוסייה ומבחינת עיצוב הכיסא ושאר הריהוט המשרדי צריך להתייחס לאפשרות של תכנון עבור ערכים משתנים, בין אם זה כיסא משרדי עם אפשרות הגבהה / הנמכה או אפילו שולחן אלקטרוני שמתאים את עצמו אל המשתמש ועונה לו על צרכי העבודה והמידות שלו.

ד. אחוזונים : אחוזון הוא מידה לגבול; כאשר ניגשים למדידת תכונה מסוימת (נגיד גובה) אז האחוזון החמישי , כלומר הנתונים הנמוכים שמתקשרים למדד, משמע שחמישה אחוזים מהאוכלוסייה הם קטנים מגבול זה.
האחוזון ה- 95 זה הקיצון הנוגד לאחוזון ה-5 והוא לבטא את בעלי הנתונים הגבוהים יותר באומדן מדד התכונה, כלומר זה בעצם גבול או מדיה ש- 95% מהאוכלוסייה קטנה ממנה.
בהתפלגות נורמלית שהיא ההתפלגות השכיחה באנתרופומטריה של אוכלוסיות, ישנה התאמה בין האחוזון ה-50 (אמצע הסקלה) לבין ממוצע האוכלוסייה. לא בהכרח ניתן להשליך את זה ספציפית לכל אדם משום שקיימות תכונות שעשויות להשתנות , לצורך הדוגמה: אפשר להשליך את האחוזון ה- 50 לבין ממוצע האוכלוסייה בתכונת ה-גובה אך זה עלול להשתנות ברגע שזה מגיע למרחק הושטת היד שעלול להיות שונה לגמרי מנמדד לנמדד.

בגלל שזה קרוב לבלתי אפשרי ליצור מדד סטטיסטי של 100% מהאוכלוסייה אז בדר"כ מתחשבים באנתרופומטריה ב- 95% מהאוכלוסייה , כלומר , מתעלמים מכל המידות הנמוכות באחוזון החמישי או מהגבוהות ביותר באחוזון ה- 95%.


טבלה אנתרופומטרית שבאה להדגים את מידות האוכלוסייה בהתאם למין הנמדד/ת ולסוג התכונה

אז מה עושים עם המידע המפוצץ הזה?

אין בעצם דרך מדויקת להתאים את המידע שמעל לתכנון סביבת העבודה שלך , אמנם ניתן לנצל את העקרונות הללו בתכנון עמדת  העבודה הבאה שלכם. הטיפים הבאים בעצם מיועדים לארגונומיסטים או למעצבים שאחראים על עיצוב העמדה, לפעמים צריך להשאיר את העבודה למומחים:

א. הגדרת מידות הגוף הרלוונטיות עבור סוג העבודה ומיקומה , לדוג': עמדה של 8 עובדים שעוסקים בעשייה יושבנית שעות מרובות מול מסך המחשב להם צריך להתאים את כל האפשרויות הזמינות לטובת עבודה יעילה יותר ( עליהם דיברנו בפרקים הקודמים).

ב.הגדרת האוכלוסייה שמעורבת בסוג העבודה או בכלים בהם משתמשים; בין אם זה ילדים / מבוגרים / קשישים; המוצא של הבנאדם ומעין הוא הגיע; ואפילו מאיזה מין המשתמש/ת. מתוך ההבנה של המידע הזה על המשתמשים יהיה אפשר להתאים זאת לתכנון עמדת העבודה.

ג. יש צורך להגדיר את העיקרון עליו מסתמכים כאשר ניגשים אל התכנון- כלומר, האם אנחנו מתכננים לממוצע (אחוזון ה-50) או עבור האחוזונים הקיצוניים ( 95% / 5% )

ד. התחשבות בעזרים אחרים בזמן תהליך המדידה שעשויים להשפיע משמעותית על התהליך, למשל : נעלי עבודה / עקבים או ביגוד נלווה אחר.

ה. האם אנחנו מעצבים עבור עמדה סטטית או עבור עמדה ניידת? נתון שחשוב להתייחס בעיצוב המוצר או תהליך של עבודה. הרבה עמדות עבודה היום בתחום ההייטק התחילו להכניס אופני כושר למשרדים שלהם כתחליף עבור הכיסא המשרדי הסטנדרטי.


אז עכשיו אתם מעורבים טיפה בתהליך הכרוך בלקיחת מידות וניתוח של הגופים המשתמשים בחלל העבודה שלכם.

מקווה שהמידע עזר לכם והכל היה ברור,


שתזכו למידות טובות ושתהיה עבודה נעימה :)


עדי גוטליב | מעצב תעשייתי

     Sales@simon.org,il

simon_s_logo_slogenRGB-01.jpg
שתולים 70, תל אביב, 6762572.
טל' 03-5370150 | פקס: 03-5370151


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה